Owsiki

Owsiki to pasożytnicze nicienie koloru białego. Dojrzały owsik osiąga długość nawet 1 cm w przypadku samic oraz do 3 mm w przypadku samców.

Zaraz po lambliach to właśnie owsiki są najczęstym powodem zarażeń. Różnią się one od lamblii przede wszystkim rozmiarem. Owsiki to jedne z najdłuższych robaków zamieszkujących przewód pokarmowy człowieka. Występują u ludzi na całej kuli ziemskiej. Statystyki mówią, że w Polsce zarażonych jest 17% dorosłych i 38 % dzieci, natomiast w środowiskach sprzyjających tej chorobie, czyli w domach dziecka, przedszkolach, żłobkach liczba zarażeń sięga nawet ponad 90%.

Ich żywicielem jest tylko i wyłącznie człowiek. Bytują one najczęściej w jelicie grubym choć można je także znaleźć w miejscu połączenia z jelitem cienkim, gdzie żywią się przesuwająca się treścią pokarmową.

Samice owsików dożywają 4 tygodni, natomiast samce giną zaraz po zapłodnieniu. Pod koniec swojego życia samice przedostają się w okolice odbytu, gdzie po ok. 2 godzinach od zaśnięcia osoby zarażonej wędrują po fałdach odbytu i składają nawet do 12 tysięcy jaj z larwami. Jaja te po zaledwie 4 godzinach są już zdolne do inwazji.

Owsica- przebieg

Przebieg owsicy a także jej natężenie są zależne przede wszystkim od stopnia zakażenia i liczby pasożytów egzystujących w naszym układzie pokarmowym oraz od odporności dziecka, ponieważ najczęściej to one są ofiarą owsików. Ich obecność sprzyja dokuczliwemu swędzeniu odbytu, złemu sypianiu oraz ogólnemu rozdrażnieniu.

W bardziej inwazyjnych przypadkach, gdy swoimi złymi nawykami wręcz sprzyjamy rozwojowi owsików, może dochodzić do bólów brzucha, nudności, zapalenia skóry, albo wysypki. Wzmożona infekcja może także zahamować rozwój fizyczny oraz psychiczny chorego. Nierzadkimi powikłaniami są również: zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany skórne okolicy odbytu czy przewlekłe stany zapalne okolicy pochwy i sromu.

Owsiki – zakażenie

Do zakażenia owsikami dochodzi jedynie drogą pokarmową w czasie gdy wraz z treścią pokarmową, przenosi się ich jaja brudnymi rękami do ust, a następnie wraz z śliną spływają one do dalszych odcinków układu pokarmowego.

Najczęstszą przyczyną zarażenia się owsikami jest brak utrzymania podstawowej higieny osobistej lub nie mycie warzyw i owoców przed jedzeniem. Dlatego najczęstszą ich ofiarą są dzieci, którym nie zawsze pamiętają o regularnym myciu rąk przed posiłkiem, czy na przykład obgryzają paznokcie. Powodem zarażenia może być również np. żucie gum. Dzieci niemal zawsze wyjmują ją z ust palcami, po czym wkładają ją ponownie, przenosząc z palców jajeczka do jamy ustnej.

Ze względu na ogromną ilość składania jaj choroba ta rozprzestrzenia się niezwykle szybko na osoby przebywające w otoczeniu chorego toteż do najczęstszych zarażeń dochodzi m.in. w przedszkolach i żłobkach, czy w domu chorego. Po wykryciu owsicy ważne jest by oprócz szczególnego dbania o higienę osobistą w miarę możliwości odizolować chorego od pozostałych domowników w celu minimalizacji ryzyka zarażenia.  Osoba chora musi mieć! swój osobny ręcznik oraz łóżko. Należy codziennie zmieniać pościel!

Owsiki – leczenie

W leczeniu owsików bardzo ważne jest wspomaganie dietą, która powinna pobudzać perystaltykę jelit pomagając tym samym usuwać z nich owsiki. Należy spożywać produkty bogate w błonnik takie jak kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczać przetworzone węglowodany. W żadnym wypadku nie powinno się dawać chorym dzieciom słodyczy. Z owsikami można walczyć również
sposobami naszych babć – niegdyś pasożyty zwalczano właśnie dietą. Skuteczny jest czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty oraz sok z czerwonych buraków. Owsiki poaz tym nie lubią pestek dyni, zatem można je podwać dzieciom w postaci świeżych, zmielonych pestek wymieszanych z miodem (codziennie rano na czczo, po łyżeczce, przez 3 tygodnie).