Odra

OdraOdra jest chorobą wirusową. Razem z ospą wietrzną stanowią najczęstsze – wg statystyk – choroby zakaźne wieku dziecięcego.

Wywołuje ją wirus odry, obecny w wydzielinie błony śluzowej gardła, rozprzestrzeniający się bezpośrednio na drodze kropelkowej.

Odra – objawy, leczenie

„Książkowa”, klasyczna odra przebiega w trzech etapach:

1. Etap nieżytowy, który trwa od 3 do 4 dni.

W tym okresie chory zaczyna się źle czuć, ma mniejszy apetyt, wysoką gorączkę, nieżyt nosa, problemy ze spojówkami, światłowstręt, a czasami także dreszcze, zlewne poty, senność oraz nadmierne pobudzenie. Charakterystycznym objawem odry jest także kaszel.

Kilka dni przed wysypką pojawiają się też tzw. plamki Fiłatowa-Koplika, z reguły w postaci czerwonych plamek na błonie śluzowej policzków, które później przechodzą w białawe grudki otoczone czerwoną obwódką.

2. Etap wysypkowy, który trwa od 3 do 5 dni.

Wysypka pojawia się najpierw za płatkami uszu, potem na szyi i twarzy, w następnych dniach obejmuje całe ciało. Najpierw są to białoczerwone grudki, które z czasem przechodzą w kolor żywo czerwony.

3. Okres zdrowienia.

Po kilku dniach bledną i powoli zaczynają znikać, z reguły w takiej kolejności, w jakiej się pojawiły. W tym samym czasie ustępuje także kaszel i spada gorączka – stan zdrowia chorego poprawia się.

Odrę leczy się objawowo.

Odra – powikłania

W przypadku dzieci z osłabioną odpornością, niedożywionych, z wrodzonymi wadami itp. możliwe są powikłania związane z zachorowaniem na odrę. Należą do nich m.in.:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu,
  • poronienie płodu.

Odra – profilaktyka

Obecnie, aby zapobiec zachorowaniu na tę chorobę, stosuje się:

  • szczepienia ochronne, uodporniające daną osobę czynnie dzięki żywym, pozbawionym właściwości chorobotwórczych wirusom,
  • podawanie gamma-globuliny, stosowane przy styczności z chorym, najpóźniej do 3 dnia.